poniedziałek, 28 października 2013Przy wyborze drzwi wewnętrznych powinno się zwrócić uwagę na:

• sposób zamontowania skrzydeł drzwiowych w ościeżnicy - po której stronie są zawiasy - czy drzwi mają być prawe czy lewe.
• przeszklenie - należy zastanowić się, czy drzwi mają być pełne czy też z szybami, jest to w dużej mierze uwarunkowane funkcją pomieszczenia, do którego kupujemy drzwi - w łazience i w toalecie małe przeszklenie pozwala stwierdzić po zapalonym świetle, czy pomieszczenie jest obecnie zajmowane. Poza tym przeszklenia w drzwiach pomagają np. doświetlić ciemne korytarze. Można wybrać szyby ze szkła matowego lub ornamentowego, barwione, dzielone szprosami, można wstawiać również witraże.
• kierunek, w którym mają otwierać się w pomieszczeniu drzwi - w łazienkach, toaletach i kotłowniach powinny otwierać się na zewnątrz.
• dobrą izolacyjność akustyczną.
• wybór koloru drzwi - drzwi z naturalnego drewna są zazwyczaj obustronnie polakierowane lub pokryte lakierobejcą. Drzwi z płyt drewnopochodnych najczęściej pokrywa się laminatem imitującym drewno, mogą być również malowane na dowolny kolor.
• dokładny pomiar otworu drzwiowego - wykonuje się go w momencie, gdy jest już gotowa posadzka w pomieszczeniu. Wysokość otworu mierzy się przy obu jego krawędziach (lewej i prawej), szerokość na górze i na dole. Przyjmuje się z wykonanych dwóch pomiarów ten mniejszy, należy również zmierzyć grubość ściany. Jeżeli kupuje się tylko skrzydło drzwiowe, to wystarczy zmierzyć szerokość między wgłębieniami ościeżnicy - w najwęższym miejscu.
• to, że drzwi do pomieszczeñ, w których na stałe będą przebywać ludzie oraz do kuchni, łazienki i WC muszą mieć szerokość w świetle przynajmniej 80 cm i nie mogą mieć progów, a drzwi do łazienki i WC muszą otwierać się na zewnątrz pomieszczenia i posiadać otwory umożliwiające wentylację - o przekroju minimum 0,022 m2.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz